Program

Mulighetene til å være frivillig i IOGT er mange, og på denne konferansen vil alle få relevant påfyll for nettopp sitt engasjement. Det blir en god blanding av seminarer og workshops over et bredt spekter av temaer.

Program for inspirasjonskonferansen 2018 

Fredag 01. Juni

 

Kl.18.00

Kveldsbuffet

Kl.19.00

 Willy Pedersen, Dr. Philos ved universitetet i Oslo og en markant rusforsker både nasjonalt og internasjonalt: Alkoholpolitikken er under press: Er det så farlig?

Kl.20.30 

Pause

Kl.21.00

Musikk a la Carte med Marianne Juvik Sæbø, Dag Arnesen og Bjørn Berentsen

Musikaler, viser, ballader, allsang. Kaffe og kaker  

   

Lørdag 02. Juni

 

08.00 – 09.00 

Frokost

09.00 – 10.45

Workshops. Du kan velge mellom fire kurs. (Påmelding på workshops skjer senere.)

 

1. Lær å ta gode bilder og bli med på IOGTs fotokonkurranse, brukere, medlemmer og ansatte! Ved Ingar Storfjell, fotograf i Aftenposten.

 

2. Eldre og alkohol – hvordan engasjere til forebyggende arbeid lokalt med «Klar for barnebarn»-prosjektet, ved Mari Marthe Apenæs, prosjektleder.

 

3. «Fisk kan klatre i trær» Hvordan skape engasjement, innsatsvilje og entusiasme blant mennesker som ikke nødvendigvis drømmer om styreverv. Ved prosjektleder Trude Sletteberg.

 

4. «Det skal være lett å ta rusfrie valg». Om IOGTs kommunikasjonsstrategi. Våre mål og hvordan vi kommuniserer for å nå dem. Ved Jan Tore Evensen.

11.15 – 13.00

Workshops. Du kan velge mellom tre kurs

 

1. Lær å ta gode bilder og bli med på IOGTs fotokonkurranse, brukere, medlemmer og ansatte! Ingar Storfjell, fotograf i Aftenposten.

 

2. Lær deg å nå gjennom i sosiale medier, ved prosjektleder Mari-Marthe Katt-Ugle Apenæs.

 

3. «Fisk kan klatre i trær». Hvordan skape engasjement, innsatsvilje og entusiasme blant mennesker som ikke nødvendigvis drømmer om styreverv. Ved Trude Sletteberg.

13.00 – 14.00

Lunsjbuffet

14.00 – 14.45

Susanne Demou Øvergaar, daglig leder i Skeiv Verden. Rusutfordringer i de skeive miljøene? Hvordan inkludere minoriteter?

15.05 – 16.00

Rita Nilsen, grunnlegger og faglig leder i Stiftelsen Retretten

«Det handler ikke om å slutte å ruse seg, men å finne en mulighet til å slippe...». Hvordan kan vi bidra til at mennesker velger rusfrihet.

16.00 – 16.20

«Er det ikke lenger lov til å flørte?» Om å forebygge seksuell trakassering.

16.45 – 17.30 

Fem aktive forteller om hvorfor de engasjerer seg og hvordan de engasjerer andre til frivillighet i IOGTs aktiviteter. 

17.45 – 18.30

Utendørs-aktiviteter v. Ingunn Halland- Åsane fhs.

19.30 

Festmiddag

21.00  

«Lambach og Lund synger juni inn» Med Vidar Eldholm som pianist. Kaffe og kaker                                                                                            

   

Søndag 03. Juni

 

08.00 – 09.00 

Frokost

09.15 -  09.45

Trygge lokalsamfunn. Prosjektleder Roald Heggernes om IOGTs lokalpolitiske prosjekt

09.45 -  11.00

Om behovet for en ny nasjonal alkoholstrategi. Kjersti Toppe, Stortingsrepresentant og medlem i Helse- og sosialkomiteen.

11.00 – 11.45

Hvordan kan vi mobilisere for en mer solidarisk ruspolitikk. Gruppesamtaler

11.45 -  12.30

Oppsummering i plenum

12.30

Lunsjbuffet

 

Avreise

 

Gruppa A-men fra Sammen-senteret i Haugesund vil underholde underveis i programmet.

   
   
   

  

17.00-20.00 9. mars 2026

Møllergata 37 i Stavanger (Godtemplarnes hus)

12.00-14.00 14. mars 2026

Aarnes kafeteria (Strannavegen 302, Gvarv)

12.00-18.00 21. mars 2026

Åsane folkehøgskole, Hylkjeneset 108, Hylkje

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

Nyheter

Det er tilsynelatende bred enighet i Norge om at vi bør ha restriksjoner på salg og skjenking av alkohol. Likevel går utviklingen i motsatt retning. Antallet skjenkebevillinger og salgssteder øker, og de politiske prioriteringene som skulle verne om folkehelsen bygges ned. 

Fotball-VM og utvidede skjenketider: At regjeringen åpner opp for utvidede skjenketider under fotball-VM, betyr ikke at kommunene må gjøre det samme.

Som nasjonal leder for Sterk&Klar får du en sentral rolle i å utvikle og koordinere IOGTs rusforebyggende arbeid rettet mot foreldre og ungdom. Stillingen kombinerer fagutvikling, samarbeid med skoler og organisasjoner og formidling av kunnskap om forebygging.