14. mai 2024
I fjor ble det i mange byer rapportert om fyll i gatene på 17.mai. Og folk flest er enige om at alkoholkonsumet denne dagen er et problem. I en meningsmåling Kantar har gjort på vegne av IOGT svarer 55 prosent at de er enige i at det drikkes for mye alkohol i samvær med barn på 17.mai.
Blant kvinner er bekymringen størst med hele 62 prosent enighet.
I Norge er vi stolte av tradisjonen etter Henrik Wergeland med barnetog som vår måte å markere nasjonaldagen på. 17. mai er en stor gatefest som er åpen for alle som vil delta og de aller fleste av oss er enige om at barna skal stå i sentrum for feiringen. Derfor er det dystert når gatebildet blir preget av berusede mennesker.
IOGT jobber både politisk og med holdningskampanjer for å gjøre dagen tryggere for barn og unge. I mange kommuner revideres nå skjenkereglementet for kommunen, og IOGT mener kommuner ikke bør tillate skjenking på utesteder før kl. 1300 på 17. mai. Vi mener det vil dempe og utsette mye av alkoholkonsumet denne dagen. Dessuten gir det et viktig signal om at dette er en annerledes dag med et tydelig barnefokus.
IOGT er nå ute med kampanjen «Edru på 17.mai – barnas dag». Vi oppfordrer nå alle om å holde seg edru på 17. mai og at vi alle gjør det vi kan for at 17. mai skal være en trygg, morsom og viktig dag for alle barn!
Oslo vurderer utvidet skjenketid og tidligere alkoholsalg. IOGT advarer mot økte skader og ber kommunen prioritere folkehelse og barns trygghet.
Barn trives best med edru voksne! IOGT oppfordrer voksne til å velge alkoholfritt på 17. mai. – Mange skjønner ikke hvor stor påvirkning fulle foreldre har på barna, sier psykiater.
IOGT mener myndighetene burde gi tydeligere anbefalinger om å unngå alkohol og at hensynet til barn og helse bør gå foran hensynet til alkoholnæringen. Her er 5 gode grunner til av vi bør være spesielt restriktive når det gjelder alkohol i disse dager.
Mer enn halvparten, 55 prosent, av de spurte sier at de er ganske enig eller helt enig i dagens lovgivning, og kun 27 prosent er ganske uenig eller helt uenig i dagens forbud mot alkoholbruk på offentlig plass.
I Arbeiderpartiets nye partiprogram går partiet inn for at kommunene skal kunne tillate alkohol i avgrensede parker. IOGT viser til en fersk rapport og advarer mot konsekvensene for våre felles uteområder.
I Undersøkelsen ble folk spurt hva de tror vil skje dersom et forbud oppheves, og det er en tydelig bekymring for økt alkoholbruk på offentlig plass dersom en liberalisering skulle skje.
Nett
Vinmonopolet og norsk alkoholpolitikk virker bra for folkehelsa. Det var det klare budskapet da AS Vinmonopolet inviterte til frokost-seminar fredag 25.april.
Oslo vurderer å åpne for alkoholservering fra klokken 08:00 på 17. mai. Forslaget, som ble lagt frem like før jul 2024, skal nå hastebehandles – bare dager før feiringen. IOGT reagerer kraftig, og har sendt et brev til Finansutvalget med en tydelig oppfordring om å sette barnas trygghet først.
Torsdag 10.april la regjeringen fram del to av rusreformen, med et klart budskap mot avkriminalisering eller legalisering av narkotika. Samtidig vil regjeringen forsterke hjelpetilbudet, spesielt for unge rusmiddelbrukere som trenger og ønsker slik hjelp.