Ny rapport mot narkolobbyen

- Med rapporten vil vi gi en stemme til den store majoriteten som ikke blir hørt. De som ikke ønsker mer cannabisbruk, som vil ha rusfrie lokalmiljøer og de som er uskyldige ofre for andres bruk av narkotika, sier Dag Endal i Drug Policy Future.

Drug Policy Futures er en paraplyorganisasjon der blant annet IOGT International og FORUT (IOGTs bistandsorganisasjon) er med. De jobber for å være en motvekt til den globale legaliseringsbevegelsen. Nå har de lansert rapporten "People's Voice. The roar of the silent majority". Den tar for seg hva som har skjedd i den internasjonale narkotikapolitikken de siste ti årene, status for dagens narkotikadebatt og den peker på utfordringer og løsninger for de neste ti årene. Rapporten er forfattet av Kristina Sperkova som er president i IOGT International og utgitt av IOGTs bistandsorganisasjon FORUT.

Rapporten "People's Voice - The roar of the silent majority" kan du lese og laste ned fra Drug Policy Futures hjemmesider

15.00-18.00 29. april 2025

Torggata 1 i Oslo

0.00-0.00 19. mai 2025

Teams

18.00 13. juni - 14.00 15. juni 2025

Åsane folkehøgskole

Nyheter

Vinmonopolet og norsk alkoholpolitikk virker bra for folkehelsa. Det var det klare budskapet da AS Vinmonopolet inviterte til frokost-seminar fredag 25.april.

Oslo vurderer å åpne for alkoholservering fra klokken 08:00 på 17. mai. Forslaget, som ble lagt frem like før jul 2024, skal nå hastebehandles – bare dager før feiringen. IOGT reagerer kraftig, og har sendt et brev til Finansutvalget med en tydelig oppfordring om å sette barnas trygghet først.

Torsdag 10.april la regjeringen fram del to av rusreformen, med et klart budskap mot avkriminalisering eller legalisering av narkotika. Samtidig vil regjeringen forsterke hjelpetilbudet, spesielt for unge rusmiddelbrukere som trenger og ønsker slik hjelp.