Ny rapport avslører alkoholindustrien

En ny forskningsrapport avslører at økningen i dødsfall og skader i Latin-Amerika og Karivia-regionen er et direkte resultat av målrettet markedsføring og en rekke bevisste taktikker fra den globale alkoholindustriens side.

Last ned rapporten som pdf.

Målet til alkoholindustrien er å påvirke og undergrave myndighetenes politikk for å regulere markedsføring og salg av alkohol i disse landene. Rapporten viser at industrien har en økende innflytelse, også under koronapandemien.

FORUT har bidratt økonomisk til utgivelsen, mens Global Alcohol Policy Alliance, der Øystein Bakke fra FORUT er styremedlem og utgjør sekretariat, er medutgiver.

FORUT er IOGTs bistandsorganisasjon

– Med bedre alkoholpolitikk kunne tusenvis av for tidlige dødsfall og millioner av tapte leveår vært unngått, om det ikke var for den negative innflytelsen fra alkoholindustrien i Latin-Amerika og Karibia, sier Bakke.

Fire forskere står bak rapporten

– Med bedre alkoholpolitikk kunne tusenvis av for tidlige dødsfall og millioner av tapte leveår vært unngått, om det ikke var for den negative innflytelsen fra alkoholindustrien i Latin-Amerika og Karibia, sier Øystein Bakke. Foto: FORUT / Øyvind Strand Endal

Rapporten har fått tittelen «The Alcohol industry´s Commercial and Political Activities in Latin America and the Caribbean: Implications for Public Health”. Den er skrevet av de fire forskerne Katherine Robaina, Thomas Babor, Ilana Pinsky og Paula Johns. De har samlet og systematisert materiale fra regionen i to perioder i 2015 og i 2020.

Utgivere er fire sivilsamfunnsorganisasjoner som jobber i sektoren for ikke-smittsomme sykdommer: NCD Alliance (NCDA), Global Alcohol Policy Alliance (GAPA), Healthy Latin America Coalition (CLAS) og Healthy Caribbean Coalition (HCC). Rapporten er også tilgjengelig på spansk.

Forskerne viser hvordan alkoholindustrien forsøker å påvirke regional politikk med betydning for folkehelse og sosial velferd ved å bruke taktikker som også brukes av andre produsenter av usunne varer, som ultrabearbeidet mat, sukkerholdig drikke og tobakk. 

Les også: Alkohol er den fjerde største risikofaktoren for sykdom og tidlig død i følge WHO. I utviklingsland med lav dødelighet er alkohol risikofaktor nummer en. 

Negativt for folkehelsen i regionen

– Denne rapporten viser hvordan alkoholindustrien samarbeider for å motsette seg effektiv alkoholpolitikk og aktivt engasjere seg i strategiske tiltak som har negativ betydning for folkehelsen i regionen, sier professor Thomas Babor fra University of Connecticut School of Medicine, en av hovedforfatterne av rapporten.
Les også: 96,8 prosent av tiltak alkoholindustrien hevder vil redusere skadelig drikking har ingen vitenskapelig støtte. 

– Rapporten legger fram bevis for og analyse av hvordan helsepolitikken undergraves av egeninteresser, sist i møte med COVID-19-pandemien, fortsetter han.

12.00-15.00 29. mars 2023

«Fremtiden» i Pellygata 70 i Sarpsborg

12.00-15.00 31. mai 2023

Kristiansand teateret, ‍Kongens gate 2

9.00-12.00 9. juni 2023

Litteraturhuset i Bergen, Østre Skostredet 5

Nyheter

Korleis best førebygge mot rus? Dette er hovudtemaet på IOGT sine fagdagar som me arrangerer 10 ulike stader i heile landet i 2023. Fagdagane er ein arena som løfter behovet for god førebygging og  gir konkrete innspel – både politisk og til dei som jobbar direkte med ungdom.  

9.-11. juni ønsker vi velkommen til IOGTs 98. landsmøte i Bergen. Påmeldingen er åpnet. 

Oppdatert informasjon om landsmøtet finner du på iogt.no/landsmote2023

FNs narkotikakommisjon (CND) har sitt årlige møte i Wien i mars. I forbindelse med det inviterte Helse- og omsorgsdepartementets til dialogmøte for organisasjoner på rusfeltet. Her er innspillet fra generalsekretær Hanne Cecilie Widnes, som representerte IOGT.