ANTA-programmet utvider nettbasert tilbud

Gjennom ANTA-programmet får mennesker som sliter med avhengighet verktøy og motivasjon for å leve et liv som ikke er styrt av misbruk. Mange har mistet viktige møteplasser nå, og vi trapper opp tilbudet med nettbaserte foredrag og samtalegrupper. 

Mange av våre  deltagere i  ANTA-programmet har vært igjennom flere institusjonsopphold, både for rusmisbruk og psykiske helseutfordringer og fengselsopphold. Hver gang har de har kommet hjem igjen etter behandling eller løslatelse har de hatt et ønske om å få noe annet ut av livet enn hva rusen har å tilby. Men etter en kort eller lengre tid som avholdende har tilbakefall kommet. Ofte uforståelig både for den avhengige og alle rundt. 

ANTA-programmet har vi derfor ukentlig oppfølgingsgruppe, Support’n, etter endt ANTA-kurs, hvor målsetning er gi kunnskap og støtte for å lette gjenreisingsarbeidet etter sykdom og forebygge tilbakefall. I disse tider har vi Support-grupper og støttegrupper over nett 4 dager i uken, samt at vi har foredrag om tegn på tilbakefall. Vi kan også kontaktes fra.kl.08.00 – 04.00, alle dager på telefon / FaceTime.

Kontakt oss

  • på telefon kl. 08.00 – 22.00: 
    Mona: 974 85 852 - Jørn:   474 44 221
  • På Facetime eller Messenger kl. 22.00 – 04.00:
    Rita: 90 69 02 86 (Kun Facetime, ikke ordinær telefon) - Messenger (Det er ikke nødvendig å være venn med Rita på Facebook).

Support-grupper

Dette er brukerdrevne støttegrupper for de som har deltatt på ANTA-kurs eller pårørende/nærståendesamling. 

Oslo: 

Mandag kl. 17.00- 190.00 ( ANTA-kursdelagere)

Sarpsborg:

Mandag kl. 17.00 – 19.00 ( ANTA-kursdelagere)

Haugesund:

Tirsdag kl. 17.00 – 19.00 ( ANTA-kursdelagere)

Haugesund:

Tirsdag kl. 19.00 -  21.00 ( De allierte (pårørende/nærstående)

Sandnes:

Onsdag kl. 17.00 – 19.00 ( ANTA-kursdelagere)

Samtale-gruppe

(mulig inntak av ANTA-deltagere fra hele landet når det er plass)  

Østfold:        Onsdag kl. 17.00 – 19.00

Østfold:        Fredag  kl.17.00 – 19.00

 

Temagrupper:

Rita Nilsen holder foredrag om tilbakefall og andre aktuelle temaer på Zoom hver torsdag. Åpent for alle.

Meld deg på til rita.nilsen@iogt.no for å få tilsendt lenken. 

Torsdager: 19.30- 20.10 

Nye ANTA-kurs

Vi jobber med å få til nettbaserte ANTA-kurs mer informasjon kommer 14. april. 

  • 20-24. april
  • 4-8 mai
  • 11-15. mai
  • 8-12. juni
12.00-15.00 3. juni 2026

Kristiansand folkebibliotek i Rådhusgata 11, Kristiansand

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

Mange frivillige har engasjert seg i årets «Edru på barnas dag»-kampanje – med stands, aktiviteter, innlegg i sosiale medier og leserbrev i lokalaviser over hele landet. Vi vil rette en stor takk til alle som har bidratt til å løfte fram budskapet om en trygg og inkluderende 17. mai for barna. Her deler vi ett av innleggene som har stått på trykk den siste tiden.

IOGT arrangerte et åpent møte på Tromsø bibliotek om forslaget om å åpne for utvidede skjenketider under fotball-VM i 2026. Line Elisabeth Solbakken, Kommunestyrerepresentant for SV, var blant politikerne som satt i panelet og etter debatten fikk skrev hun dette innlegget i Nordnorsk debatt.

IOGT er bekymret for en utvikling der en rekke enkeltsaker undergraver helheten i en solid norsk alkoholpolitikk. Onsdag 15.april 2026 møtte IOGT Helse- og omsorgsdepartementet til overlevering og dialog rundt tre utfordringer vi mener regjeringen må lytte til.