Vil dere at det skal være lov å drikke alkohol på offentlig plass, som torg, park og i gater?

I dag er det ikke lov å drikke alkohol på offentlige steder. Forbudet håndheves likevel ikke særlig strengt.

Ved å fjerne forbudet mot å drikke på offentlige steder som parker, strender og torg, risikerer man at alkohol blir langt mer normalisert og tilstedeværende i offentligheten. Dette vil være problematisk for personer som sliter med alkoholavhengighet, eller for barn, unge og familier som ikke ønsker å bli utsatt for andres fyll. Et annet argument er at politiet trenger hjemmelen forbudet gir for å kunne gripe inn ved ordensforstyrrelser og dersom noen er synlig beruset og plagsomme for andre.

8.15-9.30 11. desember 2025

Stortinget - Rom: N-116 (Auditoriet) - Bruk inngangen i Prinsens gate 26, ved Halvorsens konditori.

Nyheter

I sommer vedtok IOGTs landsmøte at vi i 2027 skal ha et nytt og fremtidsrettet navn. Vi skal ha en involverende prosess i organisasjonen for å fremstå med et nytt navn som kommuniserer hvem vi er i en ny tid og til nye generasjoner. Utvalget som skal jobbe med dette er nå i gang med arbeidet. 

IOGT i Norge deltok på årets NordAN-konferanse i Riga, hvor representanter fra frivillige organisasjoner i Norden og Baltikum delte kunnskap, erfaringer og bekymringer knyttet til alkoholpolitikk og folkehelse.

IOGT i Norge har engasjert seg tydelig i debatten om skjenking på Drammen kino. IOGT er imot at stadig flere arenaer for idrett og kultur åpnes som skjenkesteder. Det er et skadelig signal å sende til barn og unge.