Podcast om Oljefondets alkoholproblem

Samtidig som Norge gir masse penger i bistand til fattige land, investerer staten 90 milliarder i en industri som ødelegger utviklingen i akkurat de samme landene. Er det greit, liksom?

Hør podcasten på Spotify

I denne episoden av Podcasten "La oss snakke om" har ungdom intervjuet Øystein Bakke fra Foruts ADD-program, som forklarer hvordan alkohol er et utviklingshinder som vi må ta hensyn til i bistandsarbeidet, og Nils Johan Garnes som er prosjektleder for kampanjen Oljefondets alkoholproblem, som er opptatt av dobbeltmoralen som ligger i at Norge investerer milliarder i en industri som undergraver vårt eget bistandsarbeid. 

Les mer om denne episoden på podcastens nettside

15.00-18.00 29. april 2025

Torggata 1 i Oslo

0.00-0.00 19. mai 2025

Teams

18.00 13. juni - 14.00 15. juni 2025

Åsane folkehøgskole

Nyheter

Vinmonopolet og norsk alkoholpolitikk virker bra for folkehelsa. Det var det klare budskapet da AS Vinmonopolet inviterte til frokost-seminar fredag 25.april.

Oslo vurderer å åpne for alkoholservering fra klokken 08:00 på 17. mai. Forslaget, som ble lagt frem like før jul 2024, skal nå hastebehandles – bare dager før feiringen. IOGT reagerer kraftig, og har sendt et brev til Finansutvalget med en tydelig oppfordring om å sette barnas trygghet først.

Torsdag 10.april la regjeringen fram del to av rusreformen, med et klart budskap mot avkriminalisering eller legalisering av narkotika. Samtidig vil regjeringen forsterke hjelpetilbudet, spesielt for unge rusmiddelbrukere som trenger og ønsker slik hjelp.