Vil dere opprettholde Norsk Tipping og Norsk Rikstotos enerett i spillpolitikken?

Norges hovedmål i spillpolitikken er å begrense skadene av pengespill. Det har vi klart gjennom å gi Norsk Tipping og Rikstoto enerett på å tilby pengespill.

Overskuddet går til å finansiere idrett, kultur og humanitært arbeid.

Enerettsmodellen er en modell som baserer seg på ansvarlighet fremfor markedslogikk. Samtidig som spillene som tilbys av Norsk Tipping er en reell konkurrent til utenlandske spillselskaper, sørger man for å begrense det økonomiske tapet og får lettere fanget opp dem som står i fare for å utvikle spillavhengighet.

Regjeringen har de siste årene lagt ned en stor innsats i å holde utenlandske pengespillselskaper utenfor markedet gjennom blant annet reklameforbud, DNS-blokkering og betalingsforbud. Dette har resultert i at antallet personer som sliter med pengespillproblemer er halvert fra 2019.

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

I slutten av mai i år vedtok kommunestyret i Kristiansand med 37 mot 20 stemmer at det skal åpnes for tidlig morgenskjenking av øl og vin på Kjevik lufthavn.

Tirsdag samlet IOGT i Agder fagfolk, politikere, ungdomsrepresentanter og engasjerte innbyggere til et arrangement på Kristiansand folkebibliotek med ungdomskriminalitet, rusforebygging og inkludering som tema. 

Stortinget åpner nå trolig for produsentsalg av alkohol over 4,7 prosent, etter at næringskomiteen nå har anbefalt dette.  Nationen omtaler det som en mindre justering av omsetningen i en lederartikkel 6.mai. Vi mener dette handler om et veiskille i alkoholpolitikken.