Vil dere opprettholde Norsk Tipping og Norsk Rikstotos enerett i spillpolitikken?

Norges hovedmål i spillpolitikken er å begrense skadene av pengespill. Det har vi klart gjennom å gi Norsk Tipping og Rikstoto enerett på å tilby pengespill.

Overskuddet går til å finansiere idrett, kultur og humanitært arbeid.

Enerettsmodellen er en modell som baserer seg på ansvarlighet fremfor markedslogikk. Samtidig som spillene som tilbys av Norsk Tipping er en reell konkurrent til utenlandske spillselskaper, sørger man for å begrense det økonomiske tapet og får lettere fanget opp dem som står i fare for å utvikle spillavhengighet.

Regjeringen har de siste årene lagt ned en stor innsats i å holde utenlandske pengespillselskaper utenfor markedet gjennom blant annet reklameforbud, DNS-blokkering og betalingsforbud. Dette har resultert i at antallet personer som sliter med pengespillproblemer er halvert fra 2019.

Nyheter

Flere unge under 18 år drikker nå alkohol, og stadig flere av dem får tak i alkohol fra foreldre. Det viser en ny rapport som Folkehelseinstituttet (FHI) la fram i august. -Innholdet i denne rapporten bør av flere grunner bekymre oss alle, sier generalsekretær Cecilie Widnes. 

Under Arendalsuka møtte vi helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre, og fikk overlevert våre tre viktigste utfordringer før høstens valg. Nå har vi fulgt opp møtet med et brev der vi ber Arbeiderpartiet stå fast ved en alkohol- og ruspolitikk som prioriterer folkehelse framfor næringsinteresser.

NOVA presenterte mandag 11.august 2025 sin helt nye undersøkelse Ungdata 2025 i en fullsatt sal på Arendalsuka. Et sentralt funn i den nye undersøkelsen er at mange unge tross alt lever gode liv i Norge, og at de trives med mye i hverdagen.