Vil dere bevare alkoholreklameforbudet?

Forbudet mot alkoholreklame er en av grunnpilarene i norsk alkoholpolitikk. Det beskytter barn, unge og andre mot skadelig påvirkning fra alkoholindustrien. 

Reklameforbudet er plattformnøytralt og gjelder på TV, radio, trykte og sosiale medier.

Alkohol er ingen vanlig vare, og skal heller ikke behandles som det. Verdens helseorganisasjon anbefaler reklameforbud, begrenset tilgjengelighet og høye priser som de tre beste virkemidlene for å redusere skadelig drikking.

Norge har som mål å redusere alkoholkonsumet vårt med 20 prosent innen 2030. Reklameforbudet er et av de beste virkemidlene vi har for å nå dette målet.

17.00-20.00 9. mars 2026

Møllergata 37 i Stavanger (Godtemplarnes hus)

12.00-14.00 14. mars 2026

Aarnes kafeteria (Strannavegen 302, Gvarv)

12.00-18.00 21. mars 2026

Åsane folkehøgskole, Hylkjeneset 108, Hylkje

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

Nyheter

Det er tilsynelatende bred enighet i Norge om at vi bør ha restriksjoner på salg og skjenking av alkohol. Likevel går utviklingen i motsatt retning. Antallet skjenkebevillinger og salgssteder øker, og de politiske prioriteringene som skulle verne om folkehelsen bygges ned. 

Fotball-VM og utvidede skjenketider: At regjeringen åpner opp for utvidede skjenketider under fotball-VM, betyr ikke at kommunene må gjøre det samme.

Som nasjonal leder for Sterk&Klar får du en sentral rolle i å utvikle og koordinere IOGTs rusforebyggende arbeid rettet mot foreldre og ungdom. Stillingen kombinerer fagutvikling, samarbeid med skoler og organisasjoner og formidling av kunnskap om forebygging.