Norge investerer milliarder i selskaper som hindrer utvikling i Afrika

Oljefondet eier aksjer for 138 milliarder kroner i alkoholselskaper som driver aggressiv markedsføring og svekker muligheten for forsvarlig alkoholpolitikk i afrikanske land.

Alkoholindustrien har pekt ut den unge befolkningen i Afrika som sitt viktigste vekstmarked.

– Vi kan ikke bruke milliarder på bistand for å bedre folks liv – samtidig som vi investerer i og tjener på selskaper som forverrer situasjonen. Dette er dobbeltmoral i praksis, sier generalsekretær i IOGTs bistandsorganisasjo, FORUT, Ida Oleanna Hagen.

10. april lanserer bistandsorganisasjonen FORUT en fersk rapport fra Universitetet i Stirling som dokumenterer 61 eksempler på alkoholindustriens aktiviteter i seks afrikanske land.

Rapporten viser at:

  • Alkoholindustrien bruker sponsing av sport, kultur og utdanning, samt donasjoner og såkalt samfunnsansvar (CSR), for å bygge tillit og vinne innflytelse i lokalsamfunn.
  • Mange tiltak er rettet mot unge, og ville vært ulovlige i Norge.
  • Alkoholindustrien inngår partnerskap med lokale myndigheter og frivillige organisasjoner for å styrke legitimiteten sin.
  • I Uganda knyttes øl til nasjonal stolthet gjennom omfattende sports- og kultursponsing.
  • I Sør-Afrika har alkoholselskaper systematisk motarbeidet ny alkohollovgivning, blant annet gjennom lobbyvirksomhet, donasjoner og finansiering av alternative konsekvensutredninger.

– Oljefondet må gå i aktiv eierskapsdialog med alkoholselskapene vi har investert i, for å stanse aggressiv markedsføring og uansvarlig myndighetskontakt i afrikanske land, sier Hagen.  

Hvis dette ikke er mulig, så har Norges Bank Investment Management (NBIM), som forvalter Oljefondet, uttalt at de vil redusere antallet selskaper fondet er investert i, og trekke seg ut av selskaper med høy etisk og finansiell risiko. 

Alkoholindustrien, slik den opererer i lavinntektsland, oppfyller begge kriteriene mener FORUT.

– Alkoholindustriens praksis i Afrika er høy risiko; for menneskerettigheter, utvikling, folkehelse og Norges omdømme, sier Hagen.

Lanseringen av rapporten er et ledd i kampanjen Oljefondets alkoholproblem, et samarbeid mellom FORUT, IOGT i Norge, Juvente og Juba.

Er du enig i at oljefondet bør ut av alkoholindustrien?

skriv under

12.00-18.00 21. mars 2026

Åsane folkehøgskole, Hylkjeneset 108, Hylkje

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

Nyheter

Lørdag 14. mars samlet alle elevene ved Åsane folkehøgskole seg til en felles fagdag med tema cannabis, kunnskap og narkotikapolitisk debatt, arrangert av IOGT i Norge.

Nok en gang gjøres det klart for Holmenkollen Skifestival, i år med den tradisjonsrike femmila tilbake på programmet for både menn og kvinner. IOGT har vært kritiske til den håndteringen av den omfattende alkoholbruken og fylla langs løypene tidligere år, og håper nye tiltak under arrangementet nå kan løse problemene. 

IOGTs Cecilie Widnes deltok torsdag 12. mars i NRK Debatten, der temaet var regjeringens forslag om å sette til side deler av alkoholloven under fotball-VM. Med flere hundretusen seere er Debatten en sentral arena for å løfte fram IOGTs alkoholpolitiske perspektiver.