Synlig fyll preger bylivet i helgene
IOGT har gjennomført en storbyundersøkelse om befolkningens holdninger til fyll i utelivet.
Artikkelen stod på trykk i Aksent nr. 2/2026
KI
Fakta: Fyll og byliv
En storbyundersøkelse gjennomført for IOGT i Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø viser at:
- 57 prosent har det siste året sett synlig berusede personer få servert mer alkohol på et utested.
- Nesten tre av ti mener høyt beruselsesnivå gjør byen mindre trivelig i helgene.
- 32 prosent mener høyt beruselsesnivå gjør byen mindre trygg.
- 21 prosent sier at fyll i helgene gjør at de sjeldnere drar ut på byen.
- 64 prosent mener likevel at bylivet er hyggelig og åpent for alle.
- 15 prosent mener byen trenger flere salgs- og skjenkesteder, mens 44 prosent er uenige.
Kilde: IOGTs storbyundersøkelse.
Berusede får mer å drikke
På kvelder og i helger er norske bysentrum fulle av liv: restauranter, barer, konserter, kafeer, arrangementer og folk på vei hjem. Men der det er mye alkohol, blir også beruselsen synlig.
I en storbyundersøkelse gjennomført for IOGT i Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø, svarer over halvparten at de i løpet av det siste året har opplevd at folk som er synlig beruset likevel har fått servert alkohol på et utested. Til sammen svarer 57 prosent at de har opplevd dette én eller flere ganger. 7 prosent sier at de har opplevd det hver gang de har vært ute, 14 prosent flere ganger, 16 prosent noen ganger og 20 prosent noen få ganger.
Tallene sier ikke at alle opplever dette like ofte, og en del svarer «vet ikke» eller «ikke aktuelt». Men bildet er likevel tydelig: Skjenking til synlig berusede personer er noe mange legger merke til.
I Oslo svarer nesten sju av ti at de har opplevd at synlig berusede personer har fått mer alkohol servert. I Bergen, Trondheim og Tromsø ligger andelen rundt midten av femtitallet. Stavanger ligger lavere, men også der er det en betydelig gruppe som svarer at de har opplevd dette.
KI
Når fylla påvirker byopplevelsen
Undersøkelsen viser samtidig at fyll ikke bare handler om den som drikker. Den påvirker hvordan andre opplever byen.
Nesten tre av ti svarer at høyt beruselsesnivå er et så stort problem at byen blir mindre trivelig i helgene. Omtrent like mange, 32 prosent, mener at høyt beruselsesnivå gjør byen mindre trygg. Det er ikke et flertall, men det er en stor minoritet og er nok til å prege hvordan mange vurderer kvelds- og helgelivet.
Noen holder seg hjemme
Særlig i Stavanger er trygghetsdimensjonen tydelig. Der svarer fire av ti at høyt beruselsesnivå gjør byen mindre trygg i helgene. Også på spørsmålet om fyll gjør at man sjeldnere drar ut på byen, skiller Stavanger seg ut: 30 prosent er enige i påstanden. For alle byene samlet svarer 21 prosent at byen er så preget av fyll i helgene at de sjeldnere drar ut enn de ellers ville gjort.
For IOGT er dette et viktig alkoholpolitisk poeng: Byliv skal ikke bare være for dem som drikker, men også for dem som ønsker å bruke byen uten å møte høyt beruselsesnivå som en stor del av opplevelsen.
Mange opplever høyt beruselsesnivå som et problem i norske bysentrum. Samtidig mener et klart flertall at bylivet fortsatt er hyggelig og åpent for alle.
Et byliv mange fortsatt liker
Samtidig gir undersøkelsen ikke et entydig mørkt bilde. Det er fortsatt et flertall, 64 prosent, som mener at bylivet er hyggelig og åpent for alle. I Tromsø er andelen høyest, med 68 prosent. Også i Bergen, Stavanger og Trondheim er det klare flertall som opplever byen positivt.
Undersøkelsen har ikke målt om det er en sammenheng mellom hvor mye man drikker og hvordan man opplever bylivet, men det er ikke urimelig å anta at det finnes en sammenheng her.
Ikke mer skjenking, men bedre byliv
Bare 15 prosent mener at byen trenger flere slike salgs- og skjenkesteder. Langt flere – 44 prosent – er uenige. Resten svarer enten «verken eller» eller «vet ikke». Det tyder på at ønsket om mer liv i sentrum ikke uten videre betyr et ønske om mer alkoholsalg.
Tallene viser at mange trives i byen, men også at beruselse har en kostnad. Når synlig berusede personer får fortsette å kjøpe alkohol, når fyll gjør byen mindre trygg, og når noen velger å holde seg hjemme, er det et tegn på at skjenkepolitikken angår flere enn gjestene inne på utestedene.
IOGT mener at et levende sentrum må være mer enn et marked for alkohol. Det må være et fellesrom – også for dem som ikke drikker, for ungdom, for familier, og for alle som bare vil kunne gå gjennom byen en lørdagskveld uten å kjenne at fylla setter premissene.


