Per Skaugset, IOGT Grenland
IOGT Grenland støtter opp om 8. juni som Rusfri dag, og oppfordrer flest mulig til å bli med og markere dagen, skriver Per Skaugset i IOGT Grenland i dette leserinnlegget som stod på trykk i Porsgrunns dagblad 8. juni.
Rusfri Dag 8. juni er en viktig kampanje som Frelsesarmeen har tatt initiativ til, og som i år markeres for niende gang. Det er en dag for solidaritet med dem som lider som følge av egen eller andres bruk av rusmidler – og derfor oppfordres det til å avstå fra bruk av alkohol og andre rusmidler denne dagen.
Også i år fokuserer kampanjen på sommer og alkoholvaner i ferien. Anslag fra Folkehelseinstituttet sier at 90.000 barn er berørt negativt av voksnes alkoholbruk. Det er nesten 1 av 10 barn, og det er gode grunner til å anta at dette tallet er høyere i ferien når mer alkohol er inne i bildet for mange. Mange barn får ikke den sommeren og ferien som de har gledet seg til fordi de voksne rundt dem unner seg litt for mye alkohol.
Kampanjen ønsker å fremheve barn og ungdom som rammes av voksnes rusbruk, og engasjere folk flest i å bli bevisstgjort sitt forhold til rusmidler. Målet er at folk skal stoppe opp og tenke litt. Barn får gjerne med seg mer enn det voksne tror, sier leder for Frelsesarmeens rusomsorg, Wenche Walderhaug Midjord – de merker at de voksne endrer karakter etter to-tre glass. IOGT Grenland støtter opp om 8. juni som Rusfri dag, og oppfordrer flest mulig til å bli med og markere dagen.
Barn trives best med edru voksne! IOGT oppfordrer voksne til å velge alkoholfritt på 17. mai. – Mange skjønner ikke hvor stor påvirkning fulle foreldre har på barna, sier psykiater.
Sommeren er her. En tid de fleste forbinder med gode, late dager, men mange barn og unge har det ikke slik.
Sommarferien skal gje eit avbrekk frå kvardagen og gje gode minne for resten av livet. Det gjeld like mykje for barn som for vaksne. Men dessverre er det ikkje alltid slik. Mange barn har uhyggelege ferieminne på grunn av drikkinga tilforeldra og andre vaksne.
Rusfri dag gir anledning til refleksjon rundt rus, og til å vise solidaritet med dem som lider under egen eller andres rusbruk. 8. juni markeres den for tiende gang, og årets tema er "Sommer og rus", med fokus på barna.
Vi bestilte storfamilieferie på et av TUIs spesialiserte hotell for barnefamilier på Gran Canaria. Nå pusher TUI og Norwegian alkohol på oss i flere kanaler.
Hvor mye er det greit å drikke i sommerferien, når vi har fri og det er fint vær – og barna er til stede? Det som er helt sikkert er at barn både trenger og ønsker seg voksne som er trygge og forutsigbare. Det er bakgrunnen for IOGTs kampanje «Fyll ferien».
Extraleker Sarpsborg v/Alvimkrysset
Hvit jul kampanjen er i gang for fullt og har nå over tusen registrerte frivillige som på ulike måter oppfordrer voksne til å velge alkoholfritt når de er sammen med barn i julen.
IOGT ved generalsekretær Hanne Cecilie Widnes løftet forebygging i høringer i Helse-og omsorgskomiteen på Stortinget i høst. IOGT deltok i høringer både på opptrappingsplan for psykisk helse og statsbudsjettet for 2024.
Meningsfull jobb med reising og verving for en viktig sak. Som vervekonsulent utvikler du vervestrategier og planlegger verveinnsatsen i hele landet.
Søknadsfrist: 15.10.2023