| 21.05 | Alkoholpolitisk kurs i Oslo |
| 22.05 | Alkoholpolitisk kurs i Sarpsborg |
| 8.06 | Rusfri dag |
Vin og kreft
"I flere av landets aviser er det oppslag om kvinners økende alkoholforbruk. Og det er vin som er «i skuddet», selv om bl.a. kreftfaren øker betydelig med ett glass vin om dagen!". Det skriver regionleder og sentralstyremedlem i IOGT, Roar Olsen i dette leserinnlegget som stod på trykk i Østlands Posten 30. mai 2009.
Kvinner drikker mer
Norske kvinners alkoholforbruk øker mot menns nivå, viser en ny rapport fra Statens Institutt for Rusmiddelforskning (SIRUS). Unge voksne kvinner i Oslo drikker aller mest. Selv om menn fortsatt drikker mer enn kvinner, har forskjellen altså minket. Andelen avholdende er stabil, men de som drikker, drikker oftere og mer.
-Likner en skjenkenæringspolitisk handlingsplan
Alle partier med unntak av FrP i Bydelsutvalget i Alna bydel er kritiske til den nye alkoholpolitiske handlingsplanen, skriver Groruddalen.no. De forventer at byrådet ser nærmere på de sosial- og helsepolitiske siden av saken. Forslaget om en samlet alkoholpolitisk handlingsplan for Oslo er nå ute til høring, blant annet i bydelene. Les mer om saken på Groruddalen.no
Starter frivillighetssentral i Namsos
IOGT losje Norden og Ungdom Mot Alkohol (UMA) fikk innvilget støtte til å starte en frivillighetssentral i Namsos. - Frivillighetssentralen skal være et bindeledd mellom kommune, lag og foreninger, offentlige etater og den frivillige. Frivillighetssentralen skal være en møteplass som skal styrke det frivillige og dets betydning i Namsos, sier Carl Peter Vikdal til Namdalsavisa. Les mer om saken på na.no.
Promilledømte kan få alkolås
Regjeringen vurderer å innføre alkolås for å stoppe promilledømte, skriver Aftenposten. I tillegg vurderes en "promillegrense" for andre rusmidler, en rusgrense.